Trendy w projektowaniu ogrodów: Nowe koncepcje i przyjazność dla środowiska

trendy w ogrodach 2023 (1)

Czekają nas fascynujące zmiany, które łączą nowoczesne podejście do projektowania z troską o środowisko. Przygotujcie się na inspirującą podróż po najważniejszych trendach w projektowaniu ogrodów!

Ogrody przyjazne dla środowiska

Zrównoważoność i ekologia stanowią kluczowe kwestie w projektowaniu ogrodów. Trendem dominującym w roku 2023 będzie rosnące zainteresowanie ogrodami przyjaznymi dla środowiska.

Właściciele ogrodów będą dążyć do minimalizacji zużycia wody poprzez stosowanie systemów gromadzenia i wykorzystywania deszczówki oraz inteligentnego nawadniania.

Ponadto popularnością będą cieszyć się rośliny rodzime, które są dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych i wymagają mniejszej ilości wody oraz środków ochrony roślin.

Ogrody na miarę małych przestrzeni

Wraz z trendem urbanizacji i wzrostem liczby mieszkań w mieście, projektowanie ogrodów na małych przestrzeniach nabiera coraz większego znaczenia. W roku 2023 będziemy świadkami rosnącej popularności ogrodów miejskich, tarasów i balkonów.

Projektanci ogrodów będą się skupiać na optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni poprzez zastosowanie modułowych mebli ogrodowych, pojemników na rośliny oraz pionowych ogrodów.

Ogrody eko-friendly

Trend ekologiczny przenika również do samego procesu projektowania ogrodów. W roku 2023 rośnie zainteresowanie projektami opartymi na zasadach permakultury i zrównoważonego projektowania krajobrazu.

Ogrody będą projektowane tak, aby minimalizować odpady, wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu oraz promować różnorodność biologiczną poprzez tworzenie naturalnych siedlisk dla zwierząt i owadów.

trendy w ogrodach 2023 (2)

Ogrody wielozadaniowe

Wielofunkcyjne ogrody staną się kolejnym istotnym trendem w roku 2023. Właściciele ogródków będą dążyć do stworzenia przestrzeni, które nie tylko będą estetyczne, ale również funkcjonalne. Ogrody będą zaprojektowane tak, aby umożliwiały relaks, spotkania towarzyskie, a także uprawę warzyw i owoców.